Главная | Регистрация | Вход | RSSСреда, 24.04.2024, 18:27

Меню портала
Категории раздела
Биология видео познавательное [367]
Видео-Лабораторные работы биология [16]
Лекции по биологии [108]
Контрольные по биологии [6]
биология интересное к чтению [49]
текстовые файлы
Интерактивные видео лабораторные биология [32]
Биология лабораторные [14]
Биология практические [6]
Видеолекции биология [53]
Mini chat
Наш опрос
Какие материалы Вам помогли
Всего ответов: 1692
Переводчик онлайн
Перевод на:

Тематика:
Что помогло?
Что помогло мне на сайте?
Всего ответов: 615
ПОМОЩНИКИ
Интерактивный конвертер физических величин величин Анатомия человека онлайн Задачи по генетике онлайн решение Поисковая система для решений уравнений по химии Таблица Менделеева и там все про элементы если нажать на символ в клеточке. Правда на английском, но пользоваться реально
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Последние комменты
wink
митохондриальная ДНК, предки и родычи современного человека и происхождение жизни в этом видеоуроке с картинками
wink
отличный видеоурок, доступно и понятно
wink
спасибо за дополнение к теме)
А с сосками мужчины все же очевидно,как белый день! Что я помню из детства, когда у меня еще и намека не было на грудь... когда я выбегала на улицу (в деревне) и чувствовала например холод, то первым,что сжималось в моем организме - это соски)) далее сигнал передается от нервных окончаний в мозг, так как в соске целый пучок этих самых окончаний. Ежели жарко, то опять же сигнал в мозг,и тело расслабляется... так что у мужчин это в первую очередь терморегуляция, в самих же грудных железах находится и лимфатическая система - иммунитет. Ничего не бывает зря!! Ну тем более у мужчины!
нашла несколько грубых ошибок, увы надо переснять- не заметила при сьемке и монтаже. Водородные связи наоборот. И При обьяснении как пользоваться таблцей генетичесокго кода говорится одно и пишется и оказывается другое. Не А, а У
Этот опыт явно не удался у ребят. Но канал интереный, рекомндую. Много други интересных сюжетов wink
Хороший видеоурок, спасибо
YouTube import
Администрация
@lg

Каталог файлов

Главная » Файлы » БИОЛОГИЯ » Лекции по биологии

Тканини організму людини
[ ] 21.08.2011, 10:02

Тканини організму людини

Українська-інтернет енциклопедія
Автор: Олександр
Види тканин людини: 1 — епітеліальна тканина; 2 — нервова тканина; 3 — м’язові тканини: а) посмугована скелетна; б) посмугована серцева; в) непосмугована; 4 — сполучна тканина: а) хрящова; б) кісткова;

Види тканин людини: 1 — епітеліальна тканина; 2 — нервова тканина; 3 — м’язові тканини: а) посмугована скелетна; б) посмугована серцева; в) непосмугована; 4 — сполучна тканина: а) хрящова; б) кісткова;

Тканиною називають систему клiтин і мiжклiтинної речовини, що мають єдину або подiбну будову, виконують в органiзмi одну й ту саму функцiю.

ПОНЯТТЯ ПРО ТКАНИНИ. У багатоклітинному організмі людини є клітини, які відрізняються за своєю будовою та функціями, що зумовлено їхньою диференціацією (з латин. різний, відмінний) та спеціалізацією при виконанні певних функцій. Диференціація та спеціалізація клітин генетично запрограмовані. Змінити це неможливо. Так, нервова клітина ніколи не виконуватиме функцію еритроцита, а клітини, що виробляють травні соки, не стануть кістковими чи м’язовими. Окремi групи клітин утворюють певну тканину.

У людини розрiзняють чотири типи тканин: епiтелiальну, нервову, м’язову і сполучну.

Епітеліальна тканина (з грец. над та сосок) утворює зовнiшнi покриви тiла — елементи шкiри; слизові оболонки дихальних i травних шляхiв, а також внутрішні оболонки серця й судин; із неї побудованi легеневі міхурці (альвеоли), залози внутрiшньої секрецiї, а також шкірні (потові, сальні), молочні, слізні, статеві залози.

Епiтелiальна тканина захищає iншi тканини, що мiстяться пiд нею. Зовнiшнi клiтини епiтелiю шкіри роговiють і відмирають.

Наприклад, коли людина багато пише, то на середньому пальцi її правої (а в шульгiв — лiвої) руки утворюється мозоля.

Крiм того, епiтелiальна тканина виконує функцiї видiлення й всмоктування (епiтелiй шлунка, кишечнику). Вона має високу здатнiсть до вiдновлення.

Епітеліальна тканина — не тільки покривна, а й погранична. Цим зумовлена її участь в обмінних процесах: газообмін через епітелій альвеол легенів; усмоктування поживних речовин у тонкому кишечнику.

Є епітелій багатошаровий (роговіючий, нероговіючий і перехідний) та одношаровий (циліндричний, кубічний, плоский). Шкіра вкрита роговіючим багатошаровим плоским епітелієм, а слизова оболонка шлунка та дихальних шляхів — одношаровим циліндричним.

Сполучна тканина є насамперед опорною, оскільки вона бере участь в утвореннi кiсток, хрящiв, зв’язок, мiжклiтинної сполучної речовини, пiдшкiрної основи, сухожиль, зубiв. Вона здебiльшого не потребує багато кисню та поживних речовин, тому мiстить незначну кiлькiсть кровоносних судин, а процеси обмiну речовин у нiй відбуваються досить повiльно.

Сполучна тканина дуже різниться за будовою та функціями. Для неї характерна наявність клітин і міжклітинної речовини; остання складається з волокон та основної речовини. Розрізняють кілька видів сполучної тканини.

Пухка волокниста сполучна тканина складається з клітин та безладно розміщених в основній речовині волокон. Вона переважно знаходиться вздовж кровоносних судин. Її різновидом є ретикулярна сполучна тканина. Пухка волокниста сполучна тканина утворює основу кровотворних органів та органів імунної системи (кістковий мозок, селезінка, лімфовузли).

Щільна волокниста сполучна тканина має небагато клітин, які розміщені між численними сполучнотканинними волокнами, що густо переплітаються. Із неї побудовані зв’язки та сухожилля.

Хрящова тканина складається з хрящових клітин (хондроцитів), які розміщуються по 2–3 серед основної речовини, що має консистенцію надзвичайно щільного гелю.

Кісткова тканина відрізняється особливою щільністю та особливими механічними властивостями; вона складається з кісткових клітин, замурованих у звапнену міжклітинну речовину.

Окремо треба вiдзначити роль жирової сполучної тканини, що становить пiдшкiрну основу, бо це — своєрiдне енергетичне депо організму. Крiм того, вона захищає внутрiшнi органи вiд механiчних пошкоджень. Як добрий теплоiзолятор, жировий прошарок сприяє збереженню тепла в органiзмi.

Своєрiдний вид сполучної тканини — кров, основна речовина якої — плазма — має рiдку консистенцiю. У нiй вiльно плавають клiтиннi елементи.

Олександр Богомолець (1881–1946)

Олександр Богомолець (1881–1946)

Вивченню ролi сполучної тканини в органiзмi присвятив багато наукових праць видатний український фiзiолог Олександр Богомолець.

М’язова тканина — основний елемент м’язiв; вона забезпечує процеси руху. В органiзмi людини 40 % його маси становлять м’язи. М’язова тканина має спеціальні скоротливі волокна — міофібрили. Розрiзняють посмуговану (поперечносмугасту), непосмуговану (гладеньку) i серцеву м’язові тканини.

Із посмугованої м’язової тканини складаються скелетнi м’язи, які скорочуються довільно (свідомо) під впливом нервових імпульсів, що надходять із головного мозку. М’язова тканина складається з багатоядерних клітин, що утворюють посмуговані м’язові волокна складної будови. Через особливе розташування міофібрил у цитоплазмі цих клітин, під мікроскопом видно чергування світлих і темних ділянок уздовж м’язового волокна. Скелетні м’язи забезпечують пересування людини, а також рухи частин її тіла.

Непосмуговані м’язи складаються з клітин веретеноподібної форми, які утворюють середню моторну (з латин. рухливий) стiнку шлунка, кишечнику, матки, кровоносних судин. Вони виконують функцiю проштовхування, наприклад, їжi в травних шляхах, або сечi в сечових, чи плоду маткою, коли настає час народитися дитині. Цi м’язи не пiдкоряються нашiй волi.

Серцевий м’яз подібний до посмугованих і непосмугованих м’язів. За будовою він подібний на скелетний м’яз, але виконує функції непосмугованого — забезпечує рух крові по судинах. Людина не може керувати роботою серцевого м’яза. Для нього характерне функціональне з’єднання розташованих
поряд клітин за допомогою спеціальних контактів. Така його будова забезпечує скорочення однойменних відділів серця (передсердь, шлуночків) як єдиного цілого. У клітинах серцевого м’яза є велика кількість мітохондрій.

Нервова тканина — основна тканина центральної та периферичної нервової системи — має надзвичайно складну будову. Це приблизно 10–14 млрд нервових клiтин (нейронiв), тіла яких утворюють сiру речовину головного та спинного мозку. Вони мають переважно зiрчасту або веретеноподiбну форму з вiдростками.

Здебільшого короткi вiдростки нервових клітин — дендрити (з грец. дерево) — сприймають і передають iнформацiю до тіла своєї клiтини, а довгi — аксони (з латин. вісь) — передають нервові імпульси до інших нейронів, м’язiв і секреторних клітин.

Інша частина нервової тканини — це нейроглія. Вона складається з клітин, що оточують нейрони. Нейроглія виконує опорну функцію та функцію живлення (трофічну) для нейронів. Кількість клітин нейроглії приблизно в 10 разів перевищує кількість нейронів. Відростки нервових клітин і клітини нейроглії утворюють білу речовину головного й спинного мозку.

Основними властивостями нервової тканини є збудливість і провідність.

Категория: Лекции по биологии | Добавил: @lg | Теги: биология тканини, Тканини організму людини
Просмотров: 9862 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 3.3/3 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Зайти на портал
Логин:
Пароль:
СКАЙП/ В КОНТАКТЕ
Онлайн консультация Если повезёт)) Нажимайте на все что пишется. Не обращайте внимание на слова про необходимые приложения или поставьте там галочку. Там просто!! Мой статус ВКонтакте))
Портал существует
Поиск
Друзья портала
  • скачать фильмы
  • Сообщество uCoz
  • Anyfiles
  • Торрент - тут есть все)
  • Наука и жизнь
  • Комсомольская Правда
  • Химия и жизнь
  • Аргументы и Факты
  • Все о футболе
  • Офф.сайт города ОДЕССА
  • Караоке по русски
  • Игры для телефонов
  • АЛЛО - интернет- магазин
  • Компьютерный магазин ТиД
  • Свобода Разума
  • Прогноз погоды-бывший гидрометеоцентр СССР
  • Одесский автомобильно - дорожный колледж/
  • Музыкальный сайт - Новинки музыки by @lg New music by @lg Презентации по культуре и искусству. Шаблоны PowerPoint
    Архив записей
    Подсказка
    текст ДЕТСКАЯ ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОНЛАЙН Українська енціклопедія Телефонный справочник Украины Одессы и стран СНГНИГМА ХИМИЯ ПОИСКОВАЯ СПРАВОЧНАЯ ПРОГРАММА НИГМА ХИМИЯ ПОИСКОВАЯ СПРАВОЧНАЯ ПРОГРАММА
    Мы поможем вам!
    Егэ в 2011 году Calculate Molar Mass Молярные массы Массовые доли элементов онлайн Chemical portal Химический портал с онлайн решалками Українська інтернет-енциклопедія Класс!ная физика

    Copyright By Ivolga Corp © 2024